Stolpejakten 2024: Slår til med seks svarte» turmål
Ny Von og Sauda turlag byr også i år på den populære aktiviteten: Stolpejakt. Målsettinga er klar.
– Så klart me arrangerer Stolpejakten også i år. Me startar 1. mai, og stolpejakta varer ut oktober. I fjor klarte me å engasjera 1 222 personar. I år er målet 1 500 personar, seier Jon Ove Mehus, leiar i idrettslaget Ny Von.
Stolpejakten blei for første gong arrangert i Sauda i 2021, av Ny Von, etter initiativ frå ekteparet Kjellfrid og Jon Ove Mehus. I debutåret deltok 443 personar. I 2022 blei også Sauda Turlag med som arrangør, og jakta blei utvida med 20 stolpar i Saudasjøen – i eit år som fekk 837 personar ut på stolpejakt i Sauda og Saudasjøen. Fjorårets tal, med heile 1 222 deltakarar i Sauda, viser at folk liker denne spesielle tur-aktiviteten. Kvart år sidan oppstarten har Stolpejakten-sesongen blitt stadig utvida, frå tre månader i 2021 til seks månader i 2023 og nå i 2024. I 2023 blei det også arrangert nissestolpejakt» i desember.
Frå grøne» til svarte»
Også i år har arrangørane, idrettslaget Ny Von og Sauda turlag, lagt opp til 40 stolpar, fordelt på ulike turmål i Sauda og Saudasjøen. Hovudmålet med Stolpejakten er å bidra til auka fysisk aktivitet blant folk flest over heile landet». Dei enklaste stolpane, som er merka som grøne», kan enkelt nås med sykkel, rullator, rullestol eller barnevogn.
– Rundt 40-45 prosent av stolpane me set ut er grøne», fortel Mehus.
Resten av stolpane er merka som blå», raude», eller svarte». Tidlegare år har arrangøren lagt opp til to eller tre svarte» stolpar. I år blir det seks svarte» stolpar i Stolpejakten i Sauda.
– Me har oppdaga at me har vore litt for strenge» på krava til svarte» stolpar. I andre kommunar er ikkje nødvendigvis dei svarte» stolpane på toppen av ein nut. Så i år blir det seks svarte» stolpar, seier Mehus.
Startar 1. mai
Når startskotet går onsdag 1. mai vil flesteparten av stolpane i Sauda og Saudasjøen vera tilgjengeleg og klare for registreringar. Snømengder kan gjera at enkelte av stolpane i høgfjellet ikkje blir sett ut før nokre veker seinare.
Ny Von og Sauda turlag er spente på korleis folk tar imot årets Stolpejakten-turmål.
– Me håpar at me får endå fleire folk med i år, og at folk kjem seg ut på nye, spennande turmål. Me meiner dette er eit viktig folkehelse-tiltak, seier Mehus.
Han håpar at Stolpejakten også kan vera ein fin aktivitet for skular, og gjerne barnehagar.
Det viktigaste er, ifølge Mehus, ikkje å bli best eller vinna Stolpejakten, men å komma seg ut og konkurrera med seg sjølv.
– Derfor er me ikkje så opptatt av å kåra ein vinnar. Men me har fleire trekkepremiar, lovar han.
Årets stolpar:
Grøne:
Tråsavika
Kryss Grønsdal
Risvold skule
Weldone
Naust ved Sauda fjord Camping
Gamalt bruk, Nordag
Lyngmyr ved info-tavle
Varden i sentrum
Bak Extra, ved reinseanlegget
Strandavegen 33, møteplass
Saunes 46, snuplass
Fløgstadvegen 42, leikeplass
Åbø 25
Tennisbanen
Andedammen ved gapahuk
Søndenåhaugen
Åbødalen, Valla-toppen
Blå:
Lyngmyr gapahuk, Brendaåsen 1
Lyngmyr gapahuk, Brendaåsen 2
Badeplassen, Rødstjødna
Kraftverk, Svandal
Elgen i Haugane hyttefelt
Juvastøl gruvesti, ved porten
Juvastøl, vaskeriet»
Motocrossbanen på Birkeland
Raude:
Dagsturhytta
Nestjødn
Kryss med sti til Amdal/Fløgstad
Toppen av nederste skitrekk
Grind ved Trebøen-hytta i Austarheimslia
Vårbu, Bergsbøen, Austarheimslia, parkering ved hovudveg
Åbødalen, vegkryss til Øygarden
Bru ved Fetå, Åbødalen
Svarte:
Tengdal-stølen, ved brua
Grødalen, Tengdal
Tengdalsnuten
Fossdal, Åbødalen
Vatndalen ved bommen
Tempreidnuten